KONCERTY

Omar Hakim & Rachel Z OZExperience
Kino Komeda
Ostrów Wlkp.
10 kwietnia 2018
godz. 19:00

Omar Hakim – perkusja
Rachel Z – instrumenty klawiszowe, fortepian
Kurt Rosenwinkel – gitara
Linley Marthe – gitara basowa

Omar Hakim jest jednym z najwybitniejszych perkusistów ostatnich 40 lat. Urodzony w Nowym Jorku w 1959 r. W jego domu muzyka była od zawsze, gdyż jego ojciec grał na puzonie w orkiestrach Counta Basie’go i Duke’a Ellingtona oraz koncertował z Louisem Armstrongiem. Poza tym w jego domu bywali najwybitniejsi muzycy lat 60-tych z Johnem Coltranem na czele. Już w wieku 10 lat Omar grał z ojcem w okolicach Nowego Jorku a wieku 15 lat zaliczył pierwszą profesjonalna trasę koncertową. Znakomita reputacja sprawiła, że sam Miles Davis zaanonsował Omara do zespołu Weather Report (po odejściu Petera Erskina). Ukończył nowojorską School of Music and Art. Był członkiem big bandu Gila Evansa oraz zespołów Milesa Davisa, Davida Sanborna , George’a Bensona. Mimo że jego korzenie mocno umiejscowione są w jazzie, to był zawsze  otwarty na muzykę pop i świat rocka. Stąd w latach 1983/ 1984 brał udział w nagraniach płytowych Davida Bowie („Let’s Dance” i „ Tonight”), później zespołu Dire Straits („Brothers in Arms”), Stinga („ The Dream of the Blue Turtles”), Michaela Jacksona („HIStory”), Mick’ea  Jaggera(„PrimitiveCool”),koncertując także z Madonną, Mariah Carey, Peterem Gabrielem, Celine Dion, Lionelem Ritche, Anitą Baker, Kate Bush, Brucem Springsteenem,  Bryanem Ferrym czy zespołem Daft Punk. W latach 80-tych byłem jednym z pierwszych perkusistów, którzy zaczęli pracować z maszynami perkusyjnymi. W 1989 r. wydał swój pierwszy autorski album „Rhythm Deep”, za który otrzymał nominacje do nagrody Grammy. W 2000 r. wydał swoją drugą płytę „The Groovesmith”, i kolejne w 2010 r. „Reflections” a w 2014 r. „We Are One”.  W 2010 r. założył z Rachel Z (późniejszą jego żoną) zespół The Trio of OZ choć ich współpraca zaczęła się rok wcześniej na płycie Rachel Z „I Will Possessus Your Heart”. W zespole tym zręcznie łączą swingującą jazzową wrażliwość z ich  miłością do alternatywnego rocka.
Warto wspomnieć, że Omar Hakim zagrał również na płycie Uli Dudziak z 1983 r. „Sorrow  Is Not Forever…But Love”.

Rachel Z – prawdziwe jej nazwisko to Rachel Carmel Nicolazzo. Urodzona w Nowym Jorku jest absolwentką New England Conservatory of Music oraz Berklee College of Music. Przez wiele lat była podporą grupy Steps Ahead. Wybitna pianistka i keyboardzistka, zdobywczyni nagród Grammy. Posiada na swoim koncie kilkanaście autorskich płyt. Koncertowała i nagrywała z Al di Meolą (płyta „Kiss My Axe”), saksofonistą Bobby Watsonem, Reginą Carter, Wayne’m Shorterem (płyta „Highlife”), Terri Lyne Carrington, Marcusem Millerem, Lenny White’em, Stanleyem Clarkiem oraz Urszulą Dudziak. Ze świata poza jazzowego koncertowała i nagrywała z Peterem Gabrielem (2002-2006). W roku 1999 Rachel Z brała udział w jazzrockowym projekcie Stanleya Clarka I Lenny’ego White’a VERTU.
Z Omarem Hakimem oprócz The Trio Of OZ założyli zespół The Omar Hakim Experience. W 2015 r. koncertował z zespołem Journey podczas trasy w Kanadzie.

Kurt Rosenwinkel – amerykański muzyk należący do elity współczesnych gitarzystów. Pochodzi z Filadelfii. Już jako nastolatek współpracował z wielkimi gwiazdami jazzu jak Gary Barton, Paul Motian, Joe Henderson czy Brian Blade.
W jego zespołach grali m.in. saksofonista Mark Turner czy pianista Brad Mehldau. Na swoim koncie ma kilkanaście autorskich albumów. Natomiast jako sideman nagra ponad 100 płyt min. z Ericiem Claptonem, Chrisem Potterem, Danilo Perezem czy Joshua Redmanem a także z artystami ze sceny hip hopowej.

Linley Marthe – gitarzysta basowy urodzony na Mauritiusie. Współpracował z elitą muzyków jazzowych Francji (Michel Portal, Nguyen Le, Christian Escoude oraz artystami amerykańskimi jak Randy Brecker czy Gino Vanelli. Jednak najbardziej jest znany ze współpracy z formacją Joe Zawinul Syndicate. W Ostrowie Wielkopolskim gościliśmy go w ubiegłym roku z zespołem Deana Browna.

 

**************************************************************************************************************************************************
 

ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival

11–15 kwietnia 2018 Poznań

Kolejna edycja festiwalowej Ery Jazzu odbędzie się w dniach 11-15 kwietnia Poznaniu. Jak to w zwyczaju tej prestiżowej imprezy zaprezentowane zostaną najciekawsze gwiazdy, trendy i zjawiska dzisiejszego jazzu.

Sensacyjnie zapowiada się koncert Tingvall Trio (12.04), formacji która swoją muzyką i postrzeganiem jazzu znakomicie nawiązała do kultowego E.S.T. trio, amerykańskiego Bad Plus trio oraz znakomitych, fortepianowych wirtuozów, którzy najczęściej skrywają się za popularnym dzisiaj idiomem "scandinavian jazz-piano style". To klasyka nowoczesnego, współczesnego jazzu pianisty Martina Tingvalla i jego znakomitego trio. Zespół został uznany za najlepszą grupę roku, zdobył pierwsze miejsce na German Jazz Charts, jest także laureatem m.in. prestiżowych Echo Jazz Preis / Best Ensemble Of The Year.

"Tingvall Trio swoją muzyką błyskawicznie przebiło się do elity europejskich zespołów jazzowych - rekomenduje zespół Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - To trio, które nie boi się grać jazz, budując relacje za pomocą środków zbliżonych do muzyki popowej oraz klasycznej. Może właśnie dlatego Tingvall Trio zdobywa dla jazzu całkowicie nowych słuchaczy, którzy lubują się w zmysłowych melodiach i jazzowych skojarzeniach zespołu. Tingvall Trio brzmi, jakby miało wpisaną w geny symbiozę free jazzu, rock'n'rolla i folku. Podobieństwo do E.S.T. polega na niezwykłym zgraniu muzyków oraz upodobanie do patrzenia na muzykę z różnych perspektyw i przez pryzmat kultury narodów, których są reprezentantami".

Galowy koncert w poznańskiej Auli UAM (14.04) przedstawi australijską pianistkę i wokalistkę Sarah McKenzie - uznawaną przez krytyków muzycznych za następczynię Diany Krall. Jej album "Paris In the Rain" cieszy się sporym uznaniem i jeszcze w większą popularnością. "Sarah McKenzie nie bez kozery porównywana jest do Diany Krall – pisał entuzjastycznie po jej koncercie Paweł Brodowski, szef Jazz Forum - Ta sama specjalizacja (piano, wokal), podobny gatunek muzyki i repertuar (standardy lat 30-tych i 40-tych, ballady, bossa nova i blues), jazzowe combo, wirtuozerska, ale stylowa pianistyka, smak, piekielny swing, piękny głos i nieskazitelna intonacja. Elegancja i uroda".

W klubie Blue Note (13.04), mocny, nowojorski jazz rekomendowany przez prestiżową Blue Note Records z gwiazdami tej słynnej wytwórni płytowej. "To sto procent jazzu w jazzie – rekomenduje koncert Dionizy Piątkowski – bowiem amerykański perkusista E.J. Strickland należy do elity dzisiejszego jazzu. Wraz z bratem bliźniakiem, znakomitym saksofonistą Marcusem Stricklandem szybko wdarli się na szczyt amerykańskiego jazzu prezentując własne, dojrzałe projekty oraz zgrabnie dołączyli do nowej generacji muzyków skupionych wokół słynnej oficyny Blue Note Records. Nowe pokolenie muzyków jazzowych promowane przez prestiżową wytwórnię znaczone jest teraz doskonale funkcjonującymi nazwiskami, które stają się autentycznym drogowskazem dla jazzu najbliższych dekad. Perkusiści E.J. Strickland i Kendrick Scott, pianista Robert Glasper, trębacz Ambrose Akinmusire, saksofoniści Ravi Coltrane, Greg Osby i Marcus Strickland wyznaczają dzisiaj standardy nowoczesnego jazzu. Gwiazdy Blue Note Records w poznańskim klubie Blue Note. Czy potrzebna jest lepsza rekomendacja?".

Finałową galą (15.04) Aquanet Jazz Festival będzie powrót do Ery Jazzu pianisty Omara Sosy. Tym razem genialny kubański artysta zaprosił do współpracy równie elokwentnego i znakomitego włoskiego trębacza Paolo Fresu. Ich wspólne projekty "Alma" oraz "Eros" są wspaniałymi dokumentami kulturowej korelacji we współczesnym jazzie. Twórczość Omara Sosy jest tutaj wypadkową rozmaitych etnicznych wpływów a pianista cały czas wierny jest swoim afro-kubańskim korzeniom i nieustannie zaskakuje świat autentycznym i artystycznie bezkompromisowymi skojarzeniami muzycznymi. Paolo Fresu jest dzisiaj jednym z najważniejszych trębaczy jazzu, z niezwykle perfekcyjnym warsztatem wykonawczym, ogromnym zmysłem kompozytorskim i wyśmienitym instynktem improwizatora. Jego albumy (np. z Omarem Sosą, z francuskim bandeonistą Richardem Galliano czy amerykańskim gitarzystą Ralphem Townerem) są jednymi z najciekawszych propozycji nowego, europejskiego jazzu ostatnich lat. Przeogromna dyskografia włoskiego trębacza jest imponująca nie tylko ze względu na ogrom artystycznych projektów, ale także na niezwykłą kreatywność muzyka z Sardynii.

Nicholas Payton to laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. To także jeden z tzw. młodych lwów nowoorleańskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych, podobnie jak Wynton i Branford Marsalisowie jest ikoną Nowego Orleanu, związaną zarówno z tradycją tego miasta, jak i rodzinnym umiłowaniem do muzyki. Nicholas Payton to jeden z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu, który z niezwykłą wirtuozerią kontynuuje tradycję wielkich mistrzów trąbki z południa Stanów Zjednoczonych. Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Rozległa dyskografia trębacza i kompozytora obejmuje kilkadziesiąt albumów: od kilkunastu autorskich projektów po nagrania warsztatowej formacji SF Jazz Collective oraz najnowsze, autorskie projekty "Afro-Carribbean Mix Tape", które przedstawi na gali otwarcia festiwalu Era Jazzu (11.04).

"Tradycją naszego cyklu jest Poznań Jazz Projekt – mówi Dionizy Piątkowski – który jest konsekwencją artystyczną nagrody Ery Jazzu, jaka przyznajemy poznańskim muzykom. Tegorocznym laureatem naszej nagrody jest harmonijkarz Kacper Smoliński, dla którego przygotowaliśmy m.in. koncert z kultowym Tingvall Trio. Kacper Smoliński jest ewenementem w dzisiejszym jazzie, ale i chyba znamienne, że najważniejszymi muzykami jazzu, którzy zdecydowali się na kreację oraz ekspozycję swojej sztuki poprzez grę na harmonijce wirtuozami okazali się muzycy europejscy, a nie – jakby się wydawać mogło – rasowi jazzmani amerykańscy. Brzmi to paradoksalnie, ale geniuszem tego instrumentu był przecież belgijski jazzman Toots Thielemans, teraz faworytem jest szwajcarski instrumentalista Grégoire Maret. Jestem pewien, że do tego znamienitego, wąskiego grona wirtuozów tego wspaniałego instrumentu dołącza Kacper Smoliński".

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

Bilety : 100/120/130/160 Bilety 24, Ticketmaster, CIM, EMPiK

Miejsca koncertów: Aula UAM, CK Zamek, Blue Note Club

www.jazz.pl
www.facebook.com/erajazzu

 

***********************************************************************************************

NICHOLAS PAYTON

ERA JAZZU: Aquanet Jazz Festival

11 kwietnia 2018 godz. 20.00

CK Zamek - Poznań

Nowoorleański trębacz Nicholas Payton to jeden z najważniejszych muzyków dzisiejszego jazzu, który z niezwykłą wirtuozerią kontynuuje tradycję wielkich mistrzów tego instrumentu z południa Stanów Zjednoczonych. Laureat nagrody Grammy, jeden z czołowych światowych trębaczy jazzowych, multiinstrumentalista, wokalista, kompozytor. Jest powszechnie uważany za jednego z największych artystów naszych czasów, który zdobył szacowne miejsce w historii muzyki. Jak przystało na mieszkańca Nowego Orleanu i przyjaciela rodziny Marsalisów darzy głębokim szacunkiem tradycję jazzową. Nowoczesnym jazzem i możliwościami improwizacji jazzowej zainteresował go Wynton Marsalis, z którym koncertował w Nowym Orleanie i do dziś związany jest z jego Lincoln Center Jazz Orchestra. Przez wiele sezonów terminował u Ellisa Marsalisa, który zabierał młodego Nicholasa do wspólnej "szkółki", jaką serwował swoim synom: Branfordowi, Delfayo'wi i Wyntonowi. Z Ellisem Marsalisem trębacz podjął także studia w New Orleans Center for the Creative Arts oraz na University of New Orleans pod okiem legendarnego Harolda Battiste.

"Nicholas Payton to jeden z tzw. młodych lwów nowoorleańskiego jazzu lat dziewięćdziesiątych i jak Wynton i Branford Marsalisowie ikoną Nowego Orleanu, związaną zarówno z tradycją tego miasta, jak i rodzinnym umiłowaniem do muzyki - mówi Dionizy Piątkowski, szef Ery Jazzu - Wychował się w mieście jazzu - Nowym Orleanie w rodzinie o tradycjach muzycznych: ojciec Walter Payton jest cenionym jazzowym i klasycznym basistą, matka Maria Payton - znaną śpiewaczką operową i pianistką klasyczną. Pierwsze nauki gry na trąbce oraz zasady muzyki wpajał kilkuletniemu synowi ojciec. Nicholas pierwszą trąbkę dostał w wieku czterech lat, a nim skończył dziewięć, brał już udział w sesjach z miejscowymi zespołami, w wieku 12 lat był członkiem zespołu All Star Brass Band, z którym zagrał wiele koncertów i tras koncertowych".

Nicholas Payton, jako lider nagrał wiele ciekawych albumów i koncertował na całym świecie, zarówno z własnymi grupami, jak i gościnnie z zespołami wybitnych jazzmanów (od Joe Hendersona, Wyntona Marsalisa, Herbie'go Hancocka po Christiana McBride'a, Joshua Redmana, Roy'a Hargrove'a). Koncertował także z legendarnymi artystami takim, jak m.in Ray Brown, Ray Charles, Art Blakey, Roy Haynes, Marcus Roberts, Clark Terry, Elvin Jones, Doc Cheatham, współpracował z gwiazdami jazzowej wokalistyki: Cassandrą Wilson, Jane Monheit i basistką Esperanza Spalding. Trębacz z Nowego Orleanu wspaniale komponuje, aranżuje, wykonuje i nagrywa muzykę z własnymi grupami, solo, w duecie, trio, kwartecie, kwintecie, sekstecie oraz i 21-osobowym big bandzie. Dla Verve Records, w 1992 roku nagrał swoją pierwszą, ważną płytę "From This Moment". W dwa lata później uczestniczył w nagraniu ścieżki dźwiękowej do filmu "Kansas City" Roberta Altmana i niebawem (w 1997 roku) otrzymał Grammy Award za płytę "Doc Cheatham & Nicholas Payton" (23-letni trębacz z Nowego Orleanu gra z legendarnym,91-letnim weteranem jazzu). W 2011 roku nagrał "Bitches" - autorski "concept album" z kilkunastoma utworami, gdzie sam śpiewa, gra nie tylko na trąbce, ale i każdym innym instrumencie. W nagraniu towarzyszą mu takie gwiazdy jak Cassandra Wilson i Esperanza Spalding. Rok później zrealizował, w pełnym orkiestrowym składzie, swoją kompozycję, "The Black American Symphony", najbardziej ambitne dzieło w jego dorobku. Przyświecał mu cel podkreślenie znaczenia amerykańskiej czarnej muzyki dla kultury światowej. Rozległa dyskografia trębacza i kompozytora obejmuje kilkadziesiąt albumów (od warsztatowej formacji SF Jazz Collective po interesujące autorskie projekty "Afro-Carribbean Mix Tape").

Partnerem Strategicznym Ery Jazzu jest Aquanet S.A.
Projekt realizowany jest przy współpracy Miasta Poznań.

www.jazz.pl
www.facebook.com/erajazzu