KONCERTY

BILLY COBHAM BAND
Ostrów Wielkopolski
Kino KOMEDA
piątek 26.05.2017
godz. 20:00

Perkusista i kompozytor, urodził się w Panamie (16 maja 1944 r.) ale już we wczesnym dzieciństwie (gdy miał trzy lata), jego rodzina przeniosła się do Nowego Jorku. Tam rozpoczął naukę w High School of Music and Art, którą ukończył w 1992 r. W latach 1965 – 1968 grał w zespole wojskowym armii USA. Po odbyciu służby wojskowej współpracował w zespołach pianisty Horace Silvera, saksofonisty  Stanleya Turrentine’a, organistki Shirley Scott czy gitarzysty George’a Bensona. W 1969 r dołączył do jazzrockowej grupy Dream braci Michaela i Randy’ego Breckerów.
Początek lat 70-tych to zainteresowanie się Billy Cobhama muzyką fusion i współpracą z Milesem Davisem. Grając w jego zespole nagrał siedem płyt w tym „Live-Evil” i „Tribute to Jack Johnson”. Swoją grą zrewolucjonizował sposób gry na perkusji i hi-hacie.
Kolejnym przełomem była współpraca z gitarzystą Johnem McLaughlinem i powstanie super grupy jaką była The Mahavishnu Orchestra, która stała się jednym z najważniejszych symboli muzyki fusion. Z zespołem tym nagrał cztery płyty. Będąc nadal członkiem tego zespołu w 1973 r., Cobham nagrał swój pierwszy autorski album, zatytułowany „Spectrum”, uznany po latach za jeden z najlepszych albumów muzyki fusion. W nagraniu tego albumu wzięli udział m.in. basista Ron Carter , pianista Jan Hammer oraz gitarzysta Tommy Bolin, który kilka lat później został członkiem zespołu Deep Purple. Tuż przed ostatnim tournée The Mahavishnu Orchestra, pod koniec 1993 r., Cobham wziął udział w nagraniu wspólnej płyty z Carlosem Santaną i Johnem McLaughlinem, zatytyłowanej „Love Devotion Surrender” i koncertach promujących tę płytę. Lata siedemdziesiąte to szczyt artystycznej sławy Cobhama. Wtedy też współpracował z pianistą Georgem Duke’m i gitarzystą Johnem Scofieldem.
W roku 1980 współpracował z basistą Jackiem Bruce w zespole Jack Bruce & Friends a w 1984 r. John McLaughlin zaprasza go do reaktywowanego The Mahavishnu Orchestra. W 1994 wziął udział w przedsięwzięciu: “Stanley Clarke, Larry Carlton, Billy Cobham, Najee and Deron Johnson LIVE AT THE GREEK” w Los Angeles. Wówczas pojawia się też na licznych koncertach z Herbie Hancockiem i Ronem Carterem jako Trio Hurricane oraz Glassmanagerie (Mike Stern, Gil Goldstein, Tim Landers, Michał Urbaniak). Zapraszają go również Gil Evans i Peter Gabriel. Początek XXI wieku przyniósł szereg albumów sygnowanych nazwiskiem Billy Cobham, będącymi powrotem do źródeł muzyki fusion z lat 70-tych ub. stulecia z udziałem takich muzyków jak: Jan Hammer, Buddy Miles, John Patitucci, Jeff Berlin, Dominic Miller, Mike Lindup, Airto Moreira czy Brian Auger. Nagrał dotychczas 30 autorskich płyt. Od 1985 r. mieszka w Szwajcarii.
Nadzwyczajna technika gry Cobhama stała się wzorem dla wielu młodych perkusistów. Jego często polirytmiczna gra szczególnie efektownie wypada w mało urozmaiconych ostinatowych utworach jazzrockowych. Ten muzyczny i estetyczny perfekcjonista bardzo dba o wirtuozerski efekt gry w czasie koncertu. Cobham posiadając talent dydaktyczny, jest również wziętym pedagogiem prowadzącym warsztaty perkusyjne.
 
BILLY COBHAM BAND
Billy Cobham - perkusja
Carl Orr - gitara
Christian Galvez - gitara basowa
Steve Hamilton - instrumenty klawiszowe        
Camelia Ben Naceur - instrumenty klawiszowe