Emile Parisien / Vincent Peirani / Andreas Schaerer / Michael Wollny

Dodaj recenzję:
  • ACTxACT98322
  • Wytwórnia: ACT
  • Nośnik: : 1xCD
  • Dostępność: Jest
  • szt.
  • 62,00 zł

Out Of Land

Air Song
B&H
Kabinett V
Rezeusler
Ukuhamba

Cztery nazwiska firmujące koncertowy album "Out of Land" zapewniają muzykę pełną niespodziewanych zwrotów i rozwiązań. Szwajcarski wokalista  Andreas Schaerer, francuscy muzycy: Emile Parisien i Vincent Peirani, oraz jedno z największych odkryć niemieckiej sceny jazzowej ostatnich lat, pianista Michael Wollny, proponują program oparty na własnych kompozycjach, zarejestrowany w kwietniu 2016 roku w Bern. Pełen niespodzianek program tej wyjątkowej konstelacji w dużej mierze opiera się na swobodnej improwizacji.
Andreasa Schaerera znamy z założonej w 2005 roku formacji Hildegard Lernt Fliegen preferującej  fuzję nowoczesnego jazzu, przez pryzmat twórczości Franka Zappy, Toma Waitsa i ...Igora Strawińskiego. Po albumie o intrygującym tytule ''The Fundamental Rhythm of Unpolished Brains'' (2014), oraz płycie: "Perpetual Delirium" (2014) nagranej wraz z formacją ARTE Quartett, Scharerer zadebiutował w 2017 roku w wytwórni ACT albumem: "The Big Wig" zrealizowanym wraz z Akademicką Orkiestrą Festiwalową z Lucerny.
Saksofonistę Emile Parisiena i akordeonistę Vincenta Peirani mieliśmy okazję poznać dzięki wspólnej płycie: ''Belle Epoque'' (2014). Pierwszy z artystów kilka miesięcy później dał się poznać jako znakomity lider własnego kwartetu dzięki albumowi: ''Spezial Snack'' (2014), a rok 2016 zaowocował krążkiem "Sfumato" nagranym we własnym kwintecie z udziałem legendarnego pianisty Joachima Kuhna.
Rodak Parisiena, urodzony w Nicei - Vincent Peirani walczy o opinię akordeonu jako pełnoprawnego instrumentu w muzyce improwizowanej. Jest dziś jedną z największych młodych gwiazd europejskiego jazzu, należącą do grona artystów, jacy wyznaczając nowe szlaki w jazzie, niejako na nowo definiują istotę swego instrumentu. Poza wspólną płytą z Parisienem, akordeonista ma na koncie album "Living Being" (2015) oraz nagrane wraz z najbardziej rozpoznawalnym muzykiem tego składu Michaelem Wollnym, płyty:"Thrill Box" (2013) i "Tandem" (2016).
Michael Wollny zdaje się być w ostatnim czasie wyjątkowo "eksponowanym" artystą, bardzo często publikującym nowy autorski materiał oraz pojawiającym się w rozmaitych konfiguracjach w różnych projektach. To dziś jeden z najbardziej pożądanych przez organizatorów europejskich festiwali pianista jazzowy. Poza prowadzeniem własnego tria, młody instrumentalista i kompozytor zyskał też olbrzymie uznanie dzięki współpracy z nestorem saksofonu, Heinzem Sauerem
Wszyscy czterej artyści jakich słuchamy na "Out of Land" mieli więc już wielokrotnie okazję wspólnie z sobą muzykować, jednak nigdy nie doszło do projektu, w którym każdy z nich miałby okazję swobodnej wypowiedzi, będąc wspieranym przez pozostałą trójkę. Koncertowi jakiego słuchamy na płycie przyświecała koncepcja wzajemnej otwartości i połączenia indywidualnych pomysłów w jeden muzyczny nurt. Słuchając muzyki zgromadzonej na "Out of Land" bez wahania stwierdzić można, że sztuka ta udała się z nawiązką. Mimo iż poszczególne utwory rozpisane zostały jako indywidualne kompozycje Peiraniego, Wollny'ego i Schaerera, od początku do końca mamy wrażenie demokratycznego jej tworzenia, a wkład nie wyróżnionego wśród kompozytorów Emile Parisiena, zdaje się być równorzędny.
Jeden z największych improwizatorów wokalnych, Andreas Schaerer potrafi wydobyć z siebie dźwięki do złudzenia imitujące rozmaite instrumenty. To on właśnie odpowiedzialny jest za szczyptę szaleństwa w muzyce kwartetu. Klasycyzujący i stateczny fortepian Wollny'ego zapewnia harmonię i często niejako "porządkuje" muzyczną strukturę. Z kolei wyjątkowo zgrany francuski tandem: Parisien - Peirani, wprowadza do całości nutkę nostalgii i zadumy.
Premiera 26 maja 2017.
 
Robert Ratajczak